تبلیغات

record20.com - بازار داغ نوآوری‌های بسیج علمی كشور

جمعه 5 اسفند 1390  10:46 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: admin

بازار داغ نوآوری‌های بسیج علمی كشور
جام جم آنلاین: با وجود ظرفیت‌های بالای منبع انرژی دركشور،مصرف بی رویه حامل‌های انرژی دورنمایی تاریك را در این خصوص برای كشور ترسیم می‌كند به همین منظور باید برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی تدابیری اندیشیده شود.

در این میان مبتكران و مخترعان توانمند جوانی هستند كه با ایده‌های خود باعث خروج از بحران شده و با ارائه روش‌های مفید مانع هدر رفتن این انرژی‌ها می‌شوند. نمونه بارز این ایده‌ها را می‌توان در نمایشگاه فن بازار اختراعات و نوآوری‌ها با قابلیت تجاری‌سازی و با اولویت اصلاح الگوی مصرف دید كه چندی پیش با حضور محمود تولایی، رئیس بسیج علمی، پژوهشی و فناوری كشور و جمع كثیری از محققان، پژوهشگران كشور در دهكده مقاومت برپا شد. لذا برپایی چنین نمایشگاهی را مغتنم شمرده و گزارشی دراین باب تهیه كردیم.

باور توانمندی‌های جوانان مبتكر

محمود تولایی، رئیس بسیج علمی، پژوهشی و فناوری كشور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه فن بازار اختراعات و نوآوری‌های بسیج علمی كشور با اشاره به این‌كه بخش عمده‌ای از سرمایه این سرزمین صرف واردات گسترده از كشورهای مختلف می‌شود، گفت: اختصاص رقم 60 تا70 هزار میلیارد تومان واردات موجب از دست رفتن فرصت‌های شغلی بسیاری از جوانان ما و توسعه اقتصادی كشورهایی مانند چین، تركیه، مالزی و.... شده است.

وی با تاكید بر حضور جوانان كشور در عرصه المپیاد‌های بین‌المللی و كسب رتبه‌های تك رقمی آنان افزود: اگر استعداد هاو شایستگی‌های این افراد برای عرصه‌های مختلف نیازهای جامعه به كار برده نشود، موجب دلخستگی دانشمندان جوان ایرانی خواهد شد و اگر فرصت‌های ظهور و بروز این استعداد‌ها در جامعه فراهم نشود، به طبع این سرمایه ملی را از دست خواهیم داد و كشورهای دیگر این سرمایه‌ها را به نفع خود مصادره خواهند كرد.

وی تصریح كرد: سازمان بسیج علمی كشور در امتداد فعالیت‌های سایر معاونت‌ها و سازمان‌های كشور برای تحقق جهاد علمی وظیفه دارد این خلأ‌های موجود را شناسایی و برطرف كند. به عنوان مثال ثبت بیش از 30 اختراعی كه حتی یك دهم درصد آنها درعرصه‌های زندگی ما ظهور و بروز ندارند، نشان‌دهنده این است كه اولا، مخترعان و مبتكران ما نیازهای جامعه را شناسایی نكرده و براساس آرمان‌های خود اقدام به اختراع‌شان كرده‌اند. دوم این‌كه مسوولان كشور نیز از این افراد حمایت نكرده‌اند.

وی اظهار كرد: امروزه ما در كشورمان 6000 نوع كالای وارداتی داریم كه در مقابلش 3میلیون دانشجو است یعنی به ازای هر یك قلم كالای وارداتی500 دانشجو داریم و این برای كشورما به‌‌‌رغم داشتن ظرفیت‌ها و فرصت‌های شغلی زیاد، بسیار ناپسند است.

رئیس بسیج علمی، پژوهشی و فناوری كشور برپایی چنین نمایشگاهی را فرصتی دانست تا مبتكران و مخترعان بتوانند محصول خلاقیت و دستاورد خودشان را دراین فضا عرضه كنند. همچنین جامعه كاربر و نیازمندان و صنعت نیز بتوانند با ایجاد چنین فضایی موضوعات مورد نیاز خود را برای اتكا به توان ملی به نوآور، مخترع و مبتكر ارائه كنند.

   

نظرات()   

record20.com